Çeviri Yaparak Para Kazanmak

Evde ek iş ilanları kategorisine 16 Temmuz, 2018 tarihinde eklendi, 430 defa okundu

Çeviri yaparak para kazanmak son zamanların en popüler ek iş imkanlarından biri. Öğrenciler, akademisyenler, ev hanımları, özel bir şirkette çalışanlar… Kısaca  en az bir yabancı dili olup ek gelire ihtiyaç duyan herkes bu işi yapabilir.

Aşağıdaki adımları okuyarak bu ek işe nasıl başlayacağınızı öğrenebilirsiniz.

Çeviri yaparak nasıl para kazanılır?

1- En az bir, tercihen iki veya daha fazla yabancı dil öğrenin. Akıcı bir şekilde konuşamıyorsanız hemen öğrenin. Dil öğrenirken pratik yapmak oldukça önemlidir. Bildiğiniz yabancı dillerde kitaplar okuyun, filmler ve televizyon programları izleyin, müzikler dinleyin ve konuşun.

 

2- Anadilinizi keskinleştirin. Güzel çeviriler yapabilmeniz için  ana dilinizi çok iyi kullanmanız gerekir. Çünkü insanların çoğu kendilerini en iyi ana dillerinde ifade ederler. Ana dilinizi geliştirmek için sürekli okuyun, yazın ve konuşun.

3- Eğitim alın. Eğer bu işi profesyonel olarak yapmak istiyorsanız çeviri bilimi, dilbilimi, yabancı dil, karşılaştırmalı edebiyat veya kültürlerarası gibi alanlarında eğtim alabilirsiniz.

 

4- Pratik yapın ve deneyim kazanın.  Bir kuruluşta veya tercümanlık bürosunda staj yaparak kendinizi geliştirebilirsiniz.

 

5- Hedeflerinizi belirleyin. Ne yapmak istediğinize karar verin. Edebi kitap çevirileri mi yapmak istiyorsunuz? Büyük bir kuruluşta mütercimanlık mı yapmak istiyorsunuz? Ya da boş zamanlarınızda ek iş olarak yapıp kendi işinizin patronu mu olmak istiyorsunuz?

 

6- Fırsatları kovalayın. Aslında bu ne tür bir iş yapmak istediğinize bağlı olarak değişecektir. Kitap çevirisi yapmak istiyorsanız yayınevlerine başvurun. Bir kuruluş için çalışmak istiyorsanız bir tane bulun ve başvurun. Kendi işinizin patronu olmak istiyorsanız internet üzerinden birçok çeviri işine ulaşabilirsiniz.

 

7- Etkili ve profesyonel olun. Hızlı olun, iyi hizmet verin ve kaliteli çeviriler yapın. Aynı zamanda nitelikli olmadığınız konulardaki işleri kabul etmeyin. Aynı anda bir sürü iş almayın. Aldığın işlerin teslim tarihinin gecikmesi güvenirliliğinizi olumsuz etkileyecektir.

Başvuru Gönder

4 Başvuru Yapılmış

 • Türkan KurucayCevapla

  Ingilizce ve almanca biliyorum evde çeviri yapabilirim

  Tem 16, 2018 19:03
  • Ekiş YazarıCevapla

   Türkan hanım, çeşitli iş ilanları sitesinden konuyla ilgili işler bulabilirsiniz.

   Tem 17, 2018 06:39
 • DemetCevapla

  Adana seyhanda oturuyorum Evde ek is ypmk istiyorum

  Tem 16, 2018 21:21
  • Ekiş YazarıCevapla

   Demet hanım, sitemizde evde ek iş yapmak isteyenler için çeşitli fikirler paylaştık onları inceleyip dilediğinizi yapabilirsiniz.

   Tem 17, 2018 06:40
DMCA.com Protection Status