Ebruli sanatı nedir? Ebruli sanatı nasıl yapılır? Ebruli sanat evi

İş fikirleri kategorisine 23 Ekim, 2016 tarihinde eklendi, 825 defa okundu

Ebruli sanatı nedir? Ebru sanatı, Osmanlı imparatorluğu döneminde kitap ön, arka kapakları ve iç kısmını süsleyerek güzelleştirmek amaçlı meydana gelmiş süsleme sanatına denilir. Eski zamanlardan şimdiki günümüze kadar, usta çırak ilişkisi ile öğrenilmiş güzel bir sanat dalıdır. Osmanlı imparatorluğu döneminde eski yazıtlara ve kaynaklara göz atıldığında Ebru kelimesi, ab-ı ru (yüz suyu) sözcüğünden türemiş olduğu söyleniyordur.

Ebruli sanatı, doğal su ve renkli boyaların yarattığı harika bir kağıt sanatı olarak bilinir. Çok dikkat ve hassasiyet ister. Çünkü, hatalarda düzenleme asla yapılamıyor. Yani yapılan hatanın geri dönüşü olmuyor. Bu durumda da çok özel bir sanat olarak kabul edilir çok iyi el mahareti, becerisi ister. Neredeyse günümüzde unutmaya yüz tutan ebru sanatını bile yurt dışında pek çok ülke sahiplenmeye dahi çalışıyor.

Ebruli sanatı malzemeleri nelerdir? Nasıl yapılır?

Ebruda kağıt genel olarak emici olma özelliğine sahip olmalıdır. Bu nedenle 1. hamur kağıt tercih edilmeli. Kitre adı verilen özel bir tutkal kullanılıyor. Anadolu’da yetişmiş olan dikenli bir bitkiden üretilen kitre, suyla güzelce karıştırılır. Tekne adı verilen ve içine kitre kullanılan derin kaplar yanında oksit kırmızı, siyah, oksit sarı ve lahur çiviti renk olarak kullanılıyor. Fırçalar, at kuyruğundan yapılmış olmalıdır. Renklerin kitre üzerinde kalması için, boyanın içine öd atılmalıdır. Biz adı verilmiş olan büyük ve kalın iğneler ile boyaya güzel şekil verilir.

Öncesinde olarak tekneye kitreli su karışımı güzelce yapılır. 2 tatlı kaşığı kitre, 2 litre su içinde 2 gün bekletilip dinlendirilmelidir. kitre bu sürede şişmesi gerekmektedir. Sonra el ile güzelce yoğurularak suya tam karışması yapılması gereklidir. Hazırlanan su tülbent yardımıyla süzülerek elenir. Tekne adı verilen kaba boşaltılır. İstenilen renk yani boya ezilir ve hafif su ile yavaş yavaş karıştırılmalıdır. Öd katılarak yaklaşık 1 ay kadar dinlenmeye bırakılır. Boya öd asidi ile pişer, bu esnada kullanıma hazır hale gelir. Hazırlanmış olan boyalar fırça yardımıyla kitreli suya yavaş yavaş el yardımı ile damlatılır. Her bir fırça ile atışta farklı desenler ve şekiller meydana çıkar.Aynı resmi iki defa da asla yapamazsınız, zor olarak bilinir. Kağıt tekneye güzelce serilir ve boyayı iyice çekmesi beklenir. kağıt kurumaya ve dinlenmeye bırakılır. Renklerin su ile dansı karşımıza harika resimler ve figürler oluşturur. Ebru bugün sahip çıkmamız gereken en önemli sanatlarımızdan bir tanesidir.

ebruli-sanati-nedir-ebruli-sanati-nasil-yapilir-ebruli-sanat-evi

Ebruli sanat evi günümüzde hobi olarak kullanılan kişilerin evlerinde yaptığı sanat adına denilebilir. Ebru sanat evi ile sizde kendi kendinize ebruli sanatını öğrendikten sonra evinizin bir odasını hobi olarak ebruli sanat evine dönüştürebilirsiniz. Burada gelecek olan misafirlerinize yaptığınız ebruli sanatı eserlerini gösterebilir ve onların beğenisine sunabilirsiniz. Dilerseniz ziyaretinize gelecek misafirlerinize sanat evinizde ebruli sanatı eğitimi verebilir güzel vakitler geçirebilirsiniz.

ebru-sanati-ebruli-sanati-ile-yapilmis-eser

Ebruli sanatı kursları günümüzde istanbul ilinde pek çok yerde ebruli sanatı kursları bulunabilir. Diğer büyük şehirlerde yani İzmir, Ankara, Eskişehir gibi yerlerde de bulmak mümkündür.

Başvuru Gönder

DMCA.com Protection Status