Oda Kiralama

Evde ek iş ilanları kategorisine 25 Temmuz, 2018 tarihinde eklendi, 239 defa okundu

Birçok kişi sermayesiz nasıl para kazanacağını araştırıyor ve türlü türlü yollarını deniyor. Bu gün sizlere bu yollardan bir yenisi anlatacağız. Eğer sizin de sermayeniz yoksa ve aylık olarak ek gelir elde etmek istiyorsanız bu yazımız tam size göre. Hem yerli hem de yabancı turistler için ve öğrenciler için odanızı kiralayarak para kazanmayı düşünebilirsiniz. Elbette bazı özel durumlara dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer evinizin bir ya da bir kaç odasını kiralamak istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Ne gibi Avantajları Var?

Mesela hemen kazanmaya başlayabilirsiniz. Herhangi bir sermayeye ihtiyacınız olmadığı için ilan vermeniz yeterli olacaktır. Sadece evdeki ve odadaki çarşafları ve havlu takımlarını yenilemeniz yeterli olabilir. Evin iç görüntüsü ne kadar güzel olursa müşteri kaliteniz o kadar artar. Evinizdeki devamlı koku da bu noktada çok önemlidir. Bu sayede fiyatınızı da arttırmanız mümkün.

Evinizi tatile giderken  kiralarsanız daha fazla para kazanabilirsiniz ve bu masraflar tatil ücretinizi  karşılayabilir.

 

Ne gibi Dezavantajları Var?

 • Aynı evin içerisinde yaşadığınız için mahremiyet kavramı haliyle ortadan kalkmaktadır. Misafirler bütün gün evde kalmayı ve hiçbir şey yapmamayı tercih edebilir ve bu durumda sürekli berabersiniz. Romantik bir yemek veya evde sessizce takılmak istiyorsanız bu biraz mümkün olmayabilir. Bu durumda mahremiyet ortadan kalkacaktır.
 • Çok zamanınızı alabilirler. Sizden yardım isteyerek ve sizinle konuşarak da sizi meşgul edebilirler. Kahvaltı hazırlamak veya bulaşıkları yıkamak gibi sorunlarınız artabilir. Anca bu tarz sorunları da kendi koyduğunuz kurallar ile aşabilirsiniz.
 • İnsanlar gezecekleri yerlerle ilgili size türlü sorular sorarlar ve size acente muamelesi yaparlar. Bu durumda canınız biraz sıkılmaya başlayabilir. Ama sabırlı olmanızda yarar var. İş para kazanmak ise buna katlanmalısınız.
 • Samimi olmak suiistimalleri ortaya çıkarabilir. Sınırlarınızı iyi belirlemelisiniz ve bu noktada taviz vermemeniz gerekir.
 • Eğer başkalarının çocuklarının etrafınızda dolanmasını istemiyor veya gürültüye katlanamıyor sanız oda kiralama işi size göre değildir.
 • Bazı kişiler yetişkin gibi davranmayabilirler. Tuvaletleri temiz kullanmaz veya tuvalet kâğıtlarını haddinden fazla hızlı tüketebilir veya çalabilirler. Böyle durumlara hazırlıklı ve önlemler almış olmanız gerekir.

 

Evimin Bir odasından Ne kadar Para Kazanabilirim?

oda kiralama
Odanızı Kiraya vererek Kendinize Ek gelir elde ede bilirsiniz.

Ne kadar para kazanacağınız bulunduğunuz semt ve evinizin durumuna göre değişkenlik gösterir. Lüks bir semtteki ev fiyatları ile varoş bir semtteki fiyatlar aynı olmadığı için kiralama fiyatları da aynı olmayacaktır. Eğer bir varoşta bir oda kiralamak istiyorsanız ortalama fiyatlar 90-120 lira arasındadır günlük olarak. Lüks semtlerde ev odası kiraları ise 150-200 lira arasında değişmektedir.

Bu durumda eğer ayda 30 gün boyunca bir odanızı varoş bir semtte kiraya verirseniz 30 x 100 = 3000 lira kazanmanız mümkün. Gün sayısı yarıya düştüğünde 1500 lira ve sadece 1 hafta çalıştırırsanız 7 X 100 liradan 700 TL şeklinde bir kazanca dönüştürmeniz mümkün hale geliyor. Ne kadar da iyi bir gelir değil mi? Bunu ek gelir olarak gördüğünüzde birçok masrafınızı karşılamaya yetecektir.

 

Oda İlanını Nasıl Verebilirim?

İlan vermeden önce ilanınızı güzelce düzenlemelisiniz. Odanın ne amaçla kullanılabileceği ve ne tür özellikleri olduğunu yazmanız gerekmektedir. Bunun için en iyi ilan verebileceğiniz siteleri listeliyoruz.

 • Airbnb
 • Sahibinden
 • Booking.com

Bu siteler ilan vermeniz için en uygun siteler arasındadır. Eğer evinizin ve odanızın fotoğrafını da güzel bir şekilde çekerek koyarsanız müşteri bulma ihtimaliniz bir anda 5 katına çıkacaktır. Unutmayın evle ilgili ne kadar çok ayrıntı verirseniz evinizin çekimi o kadar artacaktır. Airbnb, misafir olacak kişiden yüzde 15 komisyon alırlar e ev sahibinden ise %3 oranında çok düşük bir komisyon alarak giriş tarihine kadar parayı tutarlar. Eve giriş yapıldığı gün para hesabınıza aktarılır.

 • Booking.com sitesinde ise ev sahibi kişiden %15 yönetim ücreti alınır ve hizmet tamamlanır.
 • Sahibinden sitesi ücretsiz ilan hakkı tanımaktadır.

Başvuru Gönder

DMCA.com Protection Status