Youtube’dan Para Kazanma

Evde ek iş ilanları kategorisine 24 Temmuz, 2018 tarihinde eklendi, 308 defa okundu

Youtube’den para kazanabilmek için eşsiz fırsatlara sahipsiniz. İster evde ek iş, ister tek meslek olarak ele alın Youtube’den para kazanmak için birkaç adımı tamamlamanız yeterli.

 

İnternetten para kazanma yöntemleri arasında son 5-6 yılın en çok tercih edilen platformu olan Youtube, para kazanma konusunda harika fırsatlar sağlıyor. Youtube’dan para kazanmak istiyorsanız eğer bu konuda harika ipuçları ve tüm ayrıntıları sunacağız. Youtube platformu hem hobi hemde niş bir iş olarak kesinlikle üzerine kafa yorulması gereken bir konu.

 

Türkiye’de de kullanım grafiği her geçen gün yukarı yönlü bir ivme yakalayan Youtube, video sahiplerine para kazanma fırsatı sağlıyor. Youtube’de bir kanala sahip olmak için sadece bir mail adresine ihtiyacınız var. Kayıt olduktan sonra Youtube’de kanalınızı hazırlayıp anında video yükleyebiliyorsunuz. Youtube’nin ‘Monetizetion’ özelliğini kullanmak için ise videolarınızın toplam 10 bin gösterim alması yeterli. Bu rakamı aştıktan sonra Telif Hakkı olmayan bütün videolardan para kazanmanız mümkün.

YOUTUBE’DEN NASIL PARA KAZANILIR?

 

1- Youtube’a kayıt olun

Youtube’a kayıt olmak için bir mail adresi ile https://accounts.google.com bağlantısından bir hesap açın. Ardından Youtube.com adresine giriş yaparak KANAL OLUŞTUR bağlantısına tıklayın ve kanalınızı açın. Kanalı açtıktan sonra kanalınız için bir Profil Resmi ve Kanal Resmi oluşturun. Bu adımları oluşturduktan sonra kanalınıza video yüklemeye başlayabilirsiniz.

 

2- Video Yükleyin

Kanalı oluşturduktan sonra Youtube’a ilk videonuzu yüklemeye başlayabilirsiniz. Doğru videoları yüklemek ve telif haklarına girmemek için bu küçük rehbere özen gösterin:

 

2.1 – Para kazanmaya uygun olabilecek içerik örnekleri

 

Kedinizi videoya kaydettiniz ve arka planda müzik yok.

Videonuz telifsiz müzik içeriyor ve şartlarının doğrudan bir bağlantısını kullanarak ticari kullanım haklarını kanıtlayabiliyorsunuz.

Videonuzun içeriğini arkadaşınız oluşturdu ve kendisi bu içeriği kullanabileceğinizi ve bundan para kazanabileceğinizi yazılı olarak belirtti.

Orijinal müziği kendiniz oluşturdunuz ve bir plak şirketiyle anlaşma yapmadınız.

 

2.2 Para kazanma için uygun OLMAYACAK içeriğe örnekler

Videonuz iTunes’dan satın aldığınız müziğe veya televizyondan kaydettiğiniz içeriğe sahip.

Başkaları tarafından oluşturulan içeriğin bir derlemesini birlikte düzenlediniz.

Şok edici veya dehşet verici şiddet ve/veya çıplaklık barındıran içerik.

 

Bu rehbere özen göstererek oluşturduğunuz bir videoyu Youtube’a yükleyin. Ardından bu adımı dilediğiniz kadar devam edebilirsiniz. Kanalınızdaki videolar toplam 10 bin gösterime ulaşmaya başladığı zaman para kazanmaya hazır hale geliyorsunuz. Bu süre kanalınızdaki videoların ilgi çekici olmalarına göre değişiklik gösterebilir. Ancak videoların izlenme sayısının artması için bazı ipuçları elbette var.

 

3- Video İzlenmelerini Artırın

 

Video yükledikten sonra eğer videolarınız hiç izlenmiyorsa yada çok az izleniyorsa bunun için yapılabilecek birkaç şey elbette var. Bunlardan bazıları:

 

İlgi çekici video resimleri kullanın

Dikkat çekici video başlıkları kullanın

Gündemi takip ederek nelerin çok aktif olarak izlendiğini bulun ve bunlara yönelik videolar oluşturma başlayın. Örneğin bir seçim, müzik festivali, oyun çıkışı gibi…

Sürdürülebilir olun ve düzenli olarak video yükleyin

Çok video izlenen kanalların videolarının neden çok izlendiğini anlamak için o kanallara sık sık göz atın ve inceleyin

Videoda çarpıcı görseller ve videoya uygun müzikler kullanmaya özen gösterin

Yayınladığınız videoyu sosyal medya hesaplarınızdan mutlaka paylaşın

Video konusunda henüz yeniyseniz arkadaşlarınıza ve dostlarınıza mutlaka videolarınızı gösterip bu konuda onların da fikrini alın ve onları mutlaka Aboneniz yapın 🙂

İnternetten para kazanmanın türlü türlü yolları var ve elbette her oyun için ekstra çaba göstermeniz gerekecektir. Bu nedenle bu tür adımlara mutlaka her video için özen göstermeyi ihmal etmeyin.

 

4- Para Kazanmaya Başlama

 

Kanalınıza video yükledikten sonra 10 bin gösterime ulaşınca Para Kazanma bölümü sizin hesabınız içinde aktif olur. Bu nedenle 10 bin gösterime ulaştıktan sonra Para Kazanma bölümüne girerek Youtube İş Ortağı olabilirsiniz. Youtube İş Ortağı olduktan sonra videolarınızda reklamlar çıkmaya başlar ve kullanıcılarınız bu reklamları izledikçe ve reklamlara tıkladıkça para kazanmaya başlarsınız.

 

5- Ne Kadar Gelir Elde Ederim?

 

 

Youtube’de bilinenin aksine izlenmeye göre gelir elde edilmemektedir. Youtube videolarından para kazanmak için video öncesinde, ortasında veya herhangi bir anında çıkan reklamların izlenmesi veya tıklanması gerekiyor. Bu nedenle her 100 bin izlenmede X lira kazanılır gibi bir durum söz konusu değil. Ancak ortalama olarak her 100 bin izlenmeye 150 TL gibi bir gelir elde edebiliyorsunuz. Yani 1 milyon gösterim için 750 TL civarında bir para kazanmanız mümkün. Ancak belirttiğimiz üzere bu rakamlarda çok ciddi kırılmalara yaşanabilmektedir. Örneğin bazı kullanıcılar 1 milyon gösterim için 2 ila 3 bin lirası gelir elde ettiğini belirtmektedir.

 

6– Ne Tür Videolar Yüklemeliyim?

 

Bu konuda bir sınırlamaya gitmenin mantıklı olmadığını belirtmek gerekiyor. Hangi konuda çok iyi bilgiye, beceriye sahipseniz o konuda video hazırlamanızı öneriyoruz. Aksi halde eksik bilgiler veya beceriler ile oluşturulan videolar izleyicilerin dikkatini çekmeyeceği için gösterdiğiniz çaba boşuna gidebilir. Bu nedenle örneğin biyoloji konusunda bilgiliyseniz hayvanlar, bitkiler üzerine videolar çekebilirsiniz. Youtube dünyanın en çok giriş yapılan internet sitesinden biri olması nedeniyle her türlü şey ile ilgilenen bir kitleye sahiptir. Bu nedenle “Bu videoyu kim izler” diye düşünmeyin, çok ilginç bilgilere sahip videolar bile milyonlarca kez izlenebilmektedir. Tekrar etmek gerekirse hangi türde daha iyi video yapabileceğinize inanıyorsanız o konuda hazırlamaya çalışın, doğal olmanız takipçilerinizden takdir alacaktır.

 

7- İzleyicilerinizi Memnun Edin

 

Özenle hazırladığınız bir video hiç takipçiniz olmasa bile mutlaka bir miktar izlenme alacaktır. Youtube algoritmasında bu sınırlı sayıda gönderilen izleyicilerin performansları dikkate alınmaktadır. Doğrulanmamış bilgilere göre, videonuzu izlemek için video sayfasına giren ilk 5-10-50-100 vs. kullanıcının tepkileri ve videoda yaptıkları incelendikten sonra video kalitesi belirlenmektedir. Örneğin Youtube’nin arama sisteminden videonuza 100 kişi geldi ve bu kullanıcıların büyük kısmı videonun tamamını izledi, böylelikle videonuz kaliteli bir puan alır ve daha çok izlenme alması üzerine diğer videoların üzerinde görüntülenmeye başlar. Ancak bu durumun tersi halinde videonuz için durum pek parlak olmayacaktır.

 

8- İzleyicileri Harekete Geçirin

 

Videonuzu hazırlarken kullanıcıyı fazla sıkmayacak ve fazla da vakit almayacak bir şekilde onların videonuzdan hoşlanması durumunda kanalınıza abone olmasını ve videoyu beğenmesini tavsiye edebilirsiniz. Elbette bu durumu sıklaştırmanızı ve kullanıcıyı sıkmanızı önermiyoruz.

Başvuru Gönder

DMCA.com Protection Status