30 Bin TL Sermaye ile Yapılabilecek İş Fikirleri

İş fikirleri kategorisine 10 Temmuz, 2016 tarihinde eklendi, 864 defa okundu

Bu yazımız ile 30 bin tl sermaye ile yapılabilecek iş fikirlerini sizlere sunuyoruz. Oldukça karlı yatırım yapabileceğiniz bir kaç iş fikirlerine detaylıca deyinerek anlatımını yapmak istiyoruz. Bu işe önemli olan iyi bir araştırma yapmak, gözlemek ve çalışmak. Neticeleri, tahminlerin ötesinde olumlu sonuçlar verebilir. Para kazanmanın ötesinde, yepyeni keşifler yapabilir, yeni iş alanlarına açılabilir, işinizi oldukça büyütebilirsiniz.

BAL ÜRETİMİ YAPAN İŞİNİ BÜYÜTÜR
Bal üretiminde zarar etmek gibi bir lüks yok. Bal üretimi her zaman en kazançlı işlerden biri halini almıştır. Organik bala talep ise olağanüstü yüksek. Türkiye’de bal üretimi 90 bin tonu yakalamak üzere. Bilindiği gibi bal yalnız gıda olarak değil, doğal antibiyotik, kanser önleyici, iştah düzenleyici ve bağışıklığı güçlendirici bir ilaç gibi çokça tüketiliyor. Tümü çeşitli çiçekler veya çam ağaçlarında üreyen bir tür salgıdan elde edilen balın tamamı saf nektardan ibarettir. Bitkisel nektar arıların sindirim sisteminde bala dönüşüyor; süper nitelikler taşıyan bir gıda ortaya çıkıyor. 30 bin TL ile başlangıçta 15 kovanlık bir koloni yatırımı yapılabilir. Kovanlar çiçeklerin açtığı dönemlere göre uygun yerlere taşınır ise elde edilen bal miktarı yükselmekle kalacaktır.

30 Bin TL Sermaye ile Yapılabilecek İş Fikirleri

30 Bin TL Sermaye ile Yapılabilecek İş Fikirleri

AVRUPA ÜLKELERİNDEN OLDUKÇA İYİ TALEP VAR
Üç dönüm ve üzerinde bir araziniz varsa ‘ekinezya’ yetiştirebilirsiniz. Ekinezya grip, nezle ve soğuk algınlığında kullanılan bir bitki. Son zamanlarda yara iyileştirici özelliğiyle öne çıkmakta.
Konsantreleri, kapsülleri ve tentürleri var. İyi bir ihraç ürünü aynı zamanda. Dünyada ‘ekinezya’ varlığı giderek azalıyor ve bu bitki genetik olarak çoğu ülkede soysuzlaşıyor. İklim değişiklikleri bunun en önemli nedenlerinden biri. Türkiye’de uygun yerlerde yetiştirilirse markalı ürünler imal edilebilir sertifikalı konsantresi ihraç edilebiliyor. Aromatik tıbbi bitkiler ıçinde ayrıcalıklı bir yere sahip Karadeniz ve Ege Bölgesi iyi verim sağlanacak yerler. Ekinezya ekimi için gerekli materyali Tarım Bakanlığı İl Müdürlükleri ile bu konuya yatırım yapmış özel işletmelerden temin etmek mümkündür. Hibrit tohum kullanılmaması yüksek önem taşımaktadır.

SARMISAK YETİŞTİREN MUTLU OLUR VE KAZANÇLI ÇIKAR
Uzakdoğu’dan ithal edilen çok faydalı bir besin olan sarımsak ve fidelerinin aromatik özellikleri çok düşük. Yerli sarımsaklar ise kabuğu siyaha çalar biçimde oldukça keskin tada sahip. ‘Allisin’, ‘diallil disülfit’ gibi sarımsağa tipik kokusunu veren bileşikler en yüksek düzeyde bizim yerli sarılıklarda bulunuyor. Yerli sarımsaklar toprağa iyi adapte oluyor ve hastalanmıyor. Sarımsak, fiyat oynamalarından pek etkilenmeyen bir ürün. Her zaman para ediyor. İyi bir besin olmasının yanı sıra bağışıklığı güçlendirici ve hastalık yapan bakterileri yok edici özelliklere de sahiptir. Küçük alanlarda bile dönüm başına en yüksek verimi almak mümkün. Sarımsak doğru kurutulursa her zaman canlı bir pazar vaat ediyor. Sarımsak yetiştirenler için zarar etme riski neredeyse yok denilecek kadar azdır.

MANTAR DEYİP GEÇMEYİN, ÖNEMLİ GELİRLER ELDE EDEBİLİRSİNİZ
Ucuzu var, pahalısı dahi var. Her şey emek ve alın terine bağlı olarak gözüküyor. Bu iş yakın çevrede yeterli gübreyi bulabilenler için çok cazip. Çevre çiftliklerden alınabilecek gübre ağırlıklı karışım üzerinde yetiştirilecek mantarlar yeni alışkanlıkların gözde tüketim ürünü olmaya aday. Mantar yetiştiriciliği içinse ufaktan başlamak, basit bir ambalajlama yapmak yeterli. Kültür mantarı hasat edildikçe gelişen sonsuz bir gelir kapısı. Az sermayeyle işe başlayıp belli mantar türlerinde uzmanlaştıktan sonra elde edilen gelirlerle işi büyütmek mümkün. 30 bin TL sermayeyle numunelik bir tesis kurulabiliyor. ‘Kayın Mantarı’ ilk işiniz güzel olabilir. Özellikle ’Shiitake’ gibi sıra dışı mantarlar üzerinde de çalışmakta yarar var. Bu mantarların kurusu bile kısa zamanda yatırımcısını zengin edebilir. Önemli olan iyi bir araştırma ve önceden sıkı bir eğitim gerektiren bir iş fikiri diyebiliriz.

FİDANA YATIRIM YAPIN KARLI ÇIKIN
Üzüm, ceviz, kayısı, erik, vişne… Onlarca ürünün yeni türleri ve tipleri varda var. Özellikle de kolay hasat edilmesi için bodur ağaçlar tercih edilmektedir. Kivi ve avokado fideleri çok arananlar arasında gösteriliyor.
Yapacağınız iş, hastalıklara dirençli hibrit türü fidanların tohum, fide ya da sürgünlerini bulmak veya uygun yerlerden getirtmek. Sonra bunları belli bir düzen içinde yetiştirip fidan haline dönüştürmek. Satışı çok kolay: Yetiştirdiğiniz fidanları pazar yerlerinde satmak ya da internette paraya dönüştürmek… Bu arada süs bitkilerini de portföyünüze alabilirsiniz. Biraz zahmetli ama çok kazançlı ve karlı bir iş fikiri diyebiliriz.

TOPRAK ALTINDA BİR HAZİNE, BAKLAGİLLERİ UNUTMAYALIM
Baklaları yer altında büyüyen çok bilinen bir fıstık çeşidi. İster yetiştiriciliğini yapın, ister küçük bir imalathane için ruhsat alıp ezmesini üretin. Bitkiler dünyasında en güçlü protein yapısına sahip yer fıstığının henüz ‘tozu’ ve ‘sosu’ üretilmedi. Eğer bunu küçük bir sermayeyle başarabilirseniz gurme mutfaklar için hem lezzet verici ürünler yaratabilir; hem de ileride lezzetli dondurma külahları ile yenilebilir tabaklar da üretimi yapabilirsiniz.
Yerf ıstığını artık yetiştirmek zorunda olmadığınız noktaya geldiğiniz zaman yan ürünlerle buluşsal dünyaya adım atmanız işten bile değil. Unutmayın ki, 1900’lerde Amerika’da St. Louis’li bir girişimci yer fıstığı ezmesini icat etti. Yalnız kendinin değil, tüm Amerikalıların hayatı değişti. Benzeri buluşsal aşamalara gelene kadar yer fıstığı yetiştirin ve kavurarak satın. Başlangıçta fazla yatırım dahi gerekmiyor. Sonrası içinse hayallerinizi daima canlı tutun ve önünüze bakın.

Başvuru Gönder

DMCA.com Protection Status